fbpx

Jak cieszyć się świętami? Zadbaj o swój gwiazdkowy wellbeing

Written by on 21 grudnia 2020

Niektórzy z nas uwielbiają klimat świąt Bożego Narodzenia, inni nie przepadają za tym czasem. Bez względu na to, w której jesteś grupie, święta nie zawsze bywają wesołe i przyjemne. Co możesz zrobić, aby w tym roku móc się nimi cieszyć?

#1
Zaakceptuj swoje emocje.

Nie musisz być fanem świąt. Jedni kochają gwiazdkową atmosferę, inni mają alergię na świąteczne zamieszanie. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, daj sobie pełną zgodę na swoje odczucia i poświęć ten czas na aktywności, na które zwykle nie masz przestrzeni.
W tym specyficznym roku może zdarzyć się też, że chociaż uwielbiasz święta, nie będziesz mógł spędzić ich tak, jak lubisz. Konieczność chronienia siebie i naszych bliskich może zweryfikować nasze świąteczne tradycje. Pozwól wybrzmieć emocjom, które temu towarzyszą. Masz pełne prawo czuć złość, smutek czy rozżalenie.

#2
Zrób dla kogoś coś dobrego.

Tak, życzliwość i dobroczynność ważne są na co dzień, jednak święta stanowią doskonałą okazję, aby rzeczywiście się w nie zaangażować. Liczne badania nad szczęściem pokazują, że sprawienie komuś przyjemności cieszy nas bardziej, niż zrobienie prezentu samemu sobie. Bez względu na to, czy zdecydujesz się znaleźć idealny prezent dla Babci, zawieźć paczkę karmy do schroniska dla zwierząt czy wziąć dyżur w lokalnej jadłodajni, sprawisz, że czyjś dzień będzie lepszy a Ty sam poczujesz przypływ pozytywnych emocji.

#3
Miej odwagę zadbać o własny komfort.

Nie trzeba nikomu przypominać, że ten rok jest szczególny. Jedni są mniej, inni bardziej ostrożni, jeśli chodzi o zachowywanie dystansu. Jeśli należysz do grupy osób, które wolą unikać wspólnego zasiadania przy stole, nawet przy ograniczonej liczbie kolędników, nie wahaj się postawić granic i odmówić wizyty. O asertywnej postawie pamiętaj także wówczas, kiedy znajdziesz się w rodzinnym gronie. Nie musisz udzielać odpowiedzi na pytania, które zmuszają Cię do wychodzenia poza strefę komfortu ani robić rzeczy, których nie lubisz, tylko dlatego, że tak się robiło „od zawsze”.

#4
Zadbaj o jakość, a nie ilość.

Przed świętami mamy tendencję do popadania w prawdziwe rozgorączkowanie. Chcąc sprawić, aby ten czas był jak najbliższy naszego wyobrażonego ideału, koncentrujemy całą energię na tym, by pod choinką zmieściło się więcej prezentów, na stole wylądowało więcej potraw, a całe mieszkanie mogło przejść „test białej rękawiczki”. W tym roku postaw na jakość. Zrób mniej. Kup mniej. A kiedy nadejdzie świąteczny wieczór, całą zaoszczędzoną energię włóż w to, by cieszyć się ulubionymi aktywnościami – bez względu na to, czy będzie to rozmowa z bliskimi, zabawa z dziećmi czy zaczytywanie się w ulubionej lekturze.

#5
Podziękuj za to, co masz.

Tak, ten rok prawdopodobnie był dla Ciebie trudny. Na pewno jednak są w Twoim życiu ludzie i/lub rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Weź do ręki telefon i zadzwoń do przyjaciela powiedzieć mu, jak ważny jest dla Ciebie. Podziękuj partnerowi / partnerce za wsparcie, jakie otrzymałeś/aś w minionym roku. Daj znać współpracownikowi, jak bardzo cenisz Waszą wspólną pracę. Rozbudź w sobie uczucie wdzięczności za wszystko to, co dobre w Twoim życiu. Gwarantujemy – poczujesz się wspaniale, bez względu na święta.

#6
Stwórz własne standardy

Często nasze niezadowolenie z tego, jak finalnie wyglądają nasze świąteczne dni wynika z nierealnych oczekiwań. Wpatrzeni w gwiazdkowe reklamy, wyobrażamy sobie cukierkowy czas. Tymczasem napięcie, jakie odczuwamy w związku z tą wewnętrzną presją powoduje, że bywamy kłótliwi, kapryśni i przestajemy zauważać to, co w świątecznym czasie liczy się najmocniej – drugiego człowieka. Opracuj własne standardy. Zastanów się, czego potrzebujesz, aby Twoje święta były nie idealne, ale wystarczająco dobre. Z tej listy wykreśl od razu rzeczy, na które nie masz najmniejszego wpływu, a potem – po prostu ciesz się świętami po Twojemu.Continue reading


Search
Please visit Appearance->Widgets to add your widgets here