fbpx

Czym są Talenty GALLUPa?

Written by on 17 lipca 2022

Talent w definicji Instytutu GALLUPa to naturalny dla danej osoby, powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może zostać zastosowany w produktywny sposób. Talent jest cechą wrodzoną i nie może zostać nabyty – w przeciwieństwie do wiedzy czy umiejętności. Kiedy jednak zainwestujemy w nasz wrodzony talent, wkładając wysiłek w jego rozwój, mamy szansę wypracować mocną stronę. 

Mocna Strona to z kolei zdolność do ciągłego osiągania niemal doskonałej efektywności w określonym działaniu. 

Badanie CliftonStrengths® wyróżnia 34 Talenty przypisane do 4 domen

Jak powstało badanie CliftonStrengths®?

Historia narzędzia CliftonStrengths® zaczęła się od zdumienia, w jakie wprawił Donalda Cliftona – twórcy i badacza typologii talentów – fakt, że w całej bibliotece Uniwersytetu w Nebrasce nie mógł znaleźć ani jednej książki, która traktowałaby o tym, co w ludziach jest dokładnie takie, jak być powinno. Zamiast tego co rusz znajdował pozycje dotyczące niedociągnięć, niedoskonałości i dysfunkcji. Zaczął zastanawiać się, co by się stało, jeśli zaczęlibyśmy badać to, co w ludziach jest najlepsze. A potem…po prostu to zrobił!

W wyniku 40-letnich badań przeprowadzonych na całym świecie i po ponad 2 milionach wywiadów przeprowadzonych z pracownikami, którzy wyróżniali się w swojej profesji  – nauczycielami, pielęgniarkami, sportowcami, sprzedawcami, managerami czy żołnierzami –  badacze wyodrębnili 34 wzorce – talenty. 

W jaki sposób można odkryć Talenty?

Test CliftonStrengths® jest odpłatnym narzędziem online, pozwalającym odkryć nasze wrodzone Talenty. W zależności od wybranej opcji – po wykonaniu testu możemy otrzymać raporty opisujące nasze Top 5 talentów, Top 10 talentów (raport skoncentrowany na kompetencjach managerskich) lub pełny profil wszystkich 34 Talentów.

Test przeznaczony jest dla dorosłych oraz młodzieży od 16 roku życia. Składa się ze 177 par stwierdzeń –  z każdego takiego zestawienia wybieramy tę opcję, która lepiej opisuje nasze preferencje. Badanie dostępne jest w języku polskim. 

Zakupu możesz dokonać bezpośrednio na stronie Instytutu GALLUPa:

https://store.gallup.com/

W czym może pomóc odkrycie Talentów?

Odkrycie Talentów pomaga zrozumieć unikatowy dla danej osoby sposób działania. Poznanie tych naturalnych wzorców i dostosowanie codziennych aktywności do wynikających z nich  preferencji, podnosi naszą efektywność, zwiększa zaangażowanie i pozwala czerpać więcej satysfakcji z podejmowanych działań. 

Znajomość Talentów aktywnie wspiera nas w rozwoju zawodowym. Nie daje bezpośrednio odpowiedzi na to, jaka ścieżka kariery będzie dla nas najlepsza. Pomaga jednak zrozumieć, jakiego środowiska pracy oraz jakiego typu zadań potrzebujemy, aby w pełni wykorzystać nasz potencjał. Znając swój indywidualny profil talentowy możemy zastanowić się, co zrobić, aby w obecnej roli zmaksymalizować to, co w nas najlepsze. 

Ponadto, wzajemne zrozumienie Talentów w zespole sprzyja poprawie komunikacji, zwiększa zaangażowanie wszystkich członków zespołu i pozwala osiągać wyższą produktywność. Strategie rozwoju pracowników oparte o Mocne Strony są jednymi z najskuteczniejszych i gwarantują wspaniałe rezultaty nie tylko dla danej osoby, ale także dla organizacji jako całości. 

Wiedza o Talentach jest nie bez znaczenia także dla naszych osobistych relacji. Rodzina to nasz najważniejszy zespół. Zrozumienie, jakie potrzeby wynikają z danego zestawu Talentów naszego partnera, partnerki lub innego członka rodziny pozwalają ułożyć życie rodzinne w taki sposób, aby umożliwiało każdej osobie wykorzystywanie i rozwijanie naturalnego potencjału. Ponadto, ułatwia komunikację, pozwala zrozumieć przyczynę pewnych zachowań i umożliwia skuteczną pracę nad pogłębianiem rodzinnych więzi. 

Poznałeś już swoje Talenty i chcesz dowiedzieć się, jak możesz je rozwijać i w pełni wykorzystać swój potencjał? Skorzystaj z konsultacji z trenerem!


Tagged as , , , , , , , , , , , ,Continue reading


Search
Please visit Appearance->Widgets to add your widgets here