fbpx

Dlaczego warto odkryć siły charakteru Twojego dziecka?

Written by on 13 maja 2022

Wyobraźcie sobie taką sytuację. Kilkoro rodziców spotyka się przed szkołą swoich dzieci. Zaczynają rozmowę o mocnych stronach swoich dzieci:
– Mój Piotruś jest taki utalentowany, ślicznie rysuje – chwali się pierwsza mama.
Pozostali rodzice kiwają głowami z uznaniem.
– A jaka moja Marysia jest zdolna – musicie kiedyś posłuchać, jak gra na gitarze! – dodaje dumny tata.
Po minach rodziców widać, że już planują zapisać swoje pociechy na zajęcia muzyczne – może one też mają taki talent?
– Ja nie mogę wyjść z podziwu, kiedy oglądam Franka na boisku. Gol za golem! – zachwyca się kolejny rodzic, a pozostali uśmiechają się i poklepują tatę Franka po plecach.
– A Twój Bartek, Kasiu? W czym jest dobry? – zagaduje mama Piotrka.
– Mój syn jest niezwykle życzliwy. Wczoraj wydał całe kieszonkowe na karmę dla bezdomnego kota, który przychodzi do naszego ogrodu. – z dumą odpowiada Kasia.
Na twarzach rodziców maluje się konsternacja. Któraś z mam rzuca zdawkowe: “O, to ładnie z jego strony”, a następnie wszyscy wracają do rozmowy o uzdolnieniach muzycznych, plastycznych, sportowych i osiągnięciach w nauce. 

A czy Ty zastnawiałeś/aś się kiedyś nie tylko nad tym, co Twoje dziecko potrafi robić dobrze, ale kim jest – jako człowiek? 

Umiejętności, talenty i uzdolnienia naszych pociech jak najbardziej są obszarem godnym uwagi i należy je wspierać oraz rozwijać. Jednak w naszych dzieciach drzemie o wiele więcej i warto odkrywać także ten potencjał, za który rzadko kiedy nagradza system szkolny. 

Siły charakteru to pozytywne cechy osobowości Twojego dziecka, które służą zarówno jemu samemu, jak i przynoszą wiele dobra dla jego otoczenia. To niezwykle cenne zasoby, które pozwalają mu radzić sobie z przeciwnościami i dzięki którym Twoje dziecko wyjaśnia sobie otaczający je świat. Przeczytaj dlaczego warto je poznać. Na końcu podpowiemy Ci także, jak możesz zdiagnozować siły charakteru Twojego dziecka. 

1.Zaczynasz lepiej rozumieć swoje dziecko

Siły charakteru pokazują, co dla Twojego dziecka jest ważne. Odzwierciedlają jego unikatowy zestaw wartości oraz informują o związanych z nimi potrzebach. Poznając je zaczynasz dostrzegać, dlaczego w pewnych sytuacjach Twoje dziecko zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Zyskujesz zupełnie nową perspektywę i lepiej rozumiesz jego unikatowy sposób widzenia świata. 

2.Odkrywasz system motywacyjny Twojego dziecka

Siły charakteru są powiązane z systemem wartości, czyli tym dlaczego i z jakiego powodu robimy to, co robimy. Kiedy zrozumiesz, jak działa wewnętrzny kompas Twojego dziecka, dowiesz się co jest dla niego ważne i co sprawia, że chce mu się podejmować określone działania. Będziesz widzieć, jakie stworzyć mu warunki, aby chętniej wypełniał swoje obowiązki i realizował postawione przed nim cele. 

3.Pogłębiasz więź ze swoim dzieckiem

Każdy z nas pragnie być zrozumianym. Dopiero wtedy, kiedy czujemy, że druga osoba nas szanuje, jest nas ciekawa i chce odkrywać nasz wewnętrzny świat, jesteśmy gotowi z pełnym zaufaniem budować relację. Nie inaczej jest z Twoim dzieckiem. Siły charakteru mogą stać się dla Was narzędziem do pogłębiania łączącej Was więzi. Dzięki afirmującemu językowi mocnych stron wzajemnie docenicie to, co każde z Was wnosi do Waszej rodziny.

4.Rozwijasz się wspólnie ze swoim dzieckiem. 

Znajomość sił charakteru to dopiero początek. Twoim zadaniem jako rodzica jest wspieranie dziecka w ich rozwoju. A to oznacza stwarzanie okazji do tego, aby mogło one aktywnie ich używać. Codzienne dostrzeganie i docenianie tego, co w Twoim dziecku jest najlepsze, pomoże mu w budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości. Ty z kolei uczysz się, jakiego wsparcia potrzebuje Twoje dziecko, aby wyrosnąć na świadomego siebie, spełnionego dorosłego. 

JAK ODKRYĆ SIŁY CHARAKTERU?

Siły charakteru zostały opisane i zbadane m.in. przez ojca nurtu psychologii pozytywnej, Martina Seligmana. Jego praca zaowocowała stworzeniem jedynego na rynku narzędzia, które spełnia wszystkie normy testów psychologicznych. Co najlepsze, test VIA Strengths on nieodpłatny! Dostępne są dwie wersje – dla osób dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży od 9 roku życia. Zachęcamy Cię, abyś Ty także odkrył siły swojego charakteru! 

Test dla Ciebie

Test dla Twojego dziecka

Co odkrywa test VIA Strengths?

Narzędzie VIA Strengths mierzy natężenie 24 uniwersalnych sił charakteru. W nieodpłatnej wersji, po ukończeniu testu, otrzymasz raport pokazujący, jak układa się indywidualny zestaw cech – Twój bądź Twojego dziecka. Przyjmuje się, że górne 5-7 to te siły charakteru, które najlepiej odzwierciedlają to, kim jesteś Ty lub Twoje dziecko. Skoncentruj się na obserwowaniu, docenianiu i rozwoju tych cech, a zobaczysz, jak rozkwitają!

Zaciekawił Cię ten temat? Skorzystaj z kursu online, który pomoże Ci w odkrywaniu i rozwijaniu Sił Charakteru Twojego dziecka!

Chcę wziąć udział w kursie!

 


Tagged as , , , , , , ,
Search
Please visit Appearance->Widgets to add your widgets here