fbpx

Self-Compassion: Jak być dobrym dla siebie w trudnych chwilach?

Written by on 19 marca 2020

Świat zahamował, a my – rozpędzeni w biegu codzienności, rozbiliśmy się o ścianę biologicznej bariery. Rzeczywistość znana większości z nas z opowieści, filmów, przekazów zapukała do naszych drzwi, odcinając nas od pewności, że ten cały maraton miał jakikolwiek sens. To dobrze. We wnętrzach domów wreszcie zyskaliśmy szansę na to, aby wsłuchać się w głos serca. Mamy okazję, by przerwać kwarantannę duszy, którą stale spychamy w najgłębsze lochy nieświadomości. Jak nagle nauczyć się życia z samym sobą?

Powoli. Świadomie. Życzliwie…

Od kilku miesięcy wszystko – od globalnych systemów finansowych, przez politykę aż po życie pojedynczych ludzi, kręci się wokół koronawirusa i konsekwencji, jakie niesie za sobą jego rozprzestrzenianie. Niespotykane dotąd restrykcje i ograniczenia oraz niepewność tego, jaki świat zastaniemy, gdy to wszystko minie i ucichnie, w naturalny sposób budzi w większości z nas lęk i niepokój. Musimy stanąć na wysokości zadania, które stawia przed nami pandemia. Nie możemy jednak mówić o pomaganiu i wspieraniu innych, kiedy sami czujemy, że rozsypujemy się na kawałki. Pierwszy krok to wsłuchanie się i zadbanie o siebie samych.

Samowspółczucie zakłada, iż sami jesteśmy winni sobie należycie dobre traktowanie. To podejście, które uczy nas zauważania i pełnego akceptowania własnych przeżyć, emocji i doświadczeń.

Z pomocą w tym wyzwaniu może nam przyjść technika Self-Compassion („Samowspółczucie”), opracowana i stale rozwijana przez dr. Kristin Neff – profesora nadzwyczajnego ds. Rozwoju człowieka na Uniwersytecie w Austin w Teksasie.  Samowspółczucie zakłada, iż sami jesteśmy winni sobie należycie dobre traktowanie. To podejście, które uczy nas zauważania i pełnego akceptowania własnych przeżyć, emocji i doświadczeń. Pokazuje, w jaki sposób powinniśmy stanowić wsparcie dla siebie samych, zamiast stale utrudniać sobie drogę do celu, jakim jest osiągnięcie wewnętrznego spokoju i harmonii – szczególnie ważnych w sytuacji, z którą obecnie wszyscy musimy się mierzyć.

Krok 1: Uważność (Mindfulness)

Bądź świadomy tego, jak czujesz się w sytuacji, której obecnie doświadczasz. Czy towarzyszy Ci lęk, niepokój, rezygnacja a może niepewność? Przeanalizuj, jakimi torami biegną Twoje myśli – czy mnożą te negatywne doznania? A może przyjmują odwrotną strategię i starają się ukryć przed Tobą istnienie jakichkolwiek trudności? W żadnym wypadku nie oceniaj siebie za własne myśli. Daj im przestrzeń. Zaobserwuj je. Zaakceptuj uczucia, które do Ciebie przychodzą i pozwól im wybrzmieć w Tobie. Udziel sobie zgody na to, aby je przeżyć.

Krok 2: Człowieczeństwo (Common humanity)

Pomyśl o tym, w jakim stopniu ta trudność dotyka nie tylko Ciebie, ale innych ludzi wokół – Twoją rodzinę, znajomych, sąsiadów…obcych ludzi z przeciwległego końca świata. Wzbudź w sobie poczucie więzi ze wszystkimi, którzy mierzą się z podobnymi lękami – z każdym, kto stanął  w obliczu tego samego wyzwania. Nie jesteś sam. Trudności są częścią ludzkiej egzystencji. Jesteś człowiekiem wśród innych ludzi, połączonym z nimi niewidzialną siecią wspólnych doświadczeń.

Krok 3: Życzliwość wobec siebie (Self-Kindness)

Gdybyś chciał w tej sytuacji okazać wsparcie bliskiej Tobie osobie, co chciałbyś jej powiedzieć? Czy Twoje lęki i obawy są realistyczne? Jakie konkretne działania możesz podjąć, aby je zniwelować? Co pomogłoby Ci poczuć się lepiej, pewniej? Bądź wsparciem dla siebie samego i stań za sobą murem. Okaż życzliwe zrozumienie dla swoich emocji, a następnie wybierz pozytywne działania, które pomogą Ci poczuć się lepiej. Co zwykle pomaga Ci się odprężyć? Pozwól sobie na to i nie oceniaj krytycznie żadnego ze swoich przeżyć. Każdy kryzys niesie ze sobą także szansę. Wykorzystaj ją, by lepiej o siebie zadbać. To da Ci siłę, aby potem wspierać innych ludzi wokół Ciebie.

Setki badań przeprowadzonych przez dr. Neff pokazały, iż praktykowanie takiego podejścia do trudności, z jakimi się mierzymy, przynosi wiele wymiernych korzyści naszym umysłom i ciałom. Poprzez redukcję stresu i napięcia jesteśmy w stanie wspierać nasz układ immunologiczny i pomagać organizmowi w budowaniu naturalnej odporności. Zadbaj o siebie najlepiej jak potrafisz. A jeśli potrzebujesz w tym wsparcia, jesteśmy tu dla Ciebie…Continue reading


Search
Please visit Appearance->Widgets to add your widgets here