fbpx

Zdrowie psychiczne pracowników – dlaczego organizacje zwlekają z podjęciem działań?

Written by on 20 października 2021

Wydawałoby się, że nikogo nie musimy już przekonywać do tego, że w naszym społeczeństwie mamy do czynienia z kryzysem zdrowia psychicznego, a to z kolei bezpośrednio przekłada się na kondycję i efektywność pracowników. Statystyki mówią o tym, że każdego roku 1 na 4 osoby doświadczają epizodu związanego z załamaniem zdrowia psychicznego. Średnio co 40 sekund jedna osoba na świecie odbiera sobie życie. Pomimo tych alarmujących danych, wciąż wiele organizacji unika decyzji o wdrożeniu konkretnych działań, mających na celu wsparcie pracowników w obszarze zdrowia psychicznego.
Dlaczego tak się dzieje?

“W naszej organizacji nie dzieje się nic niepokojącego. Nie ma potrzeby podejmowania takich działań”

Bardziej prawdopodobnym jest, że pracownicy po prostu nie dzielą się z pracodawcą tego rodzaju trudnościami. Jeśli kultura organizacji nie uwzględnia przestrzeni do rozmów na temat kondycji psychicznej pracowników, łatwo jest przeoczyć pierwsze niepokojące sygnały. Zwykle organizacje dokonują refleksji i zwracają się do nas po pomoc w momencie, kiedy wystąpi pierwszy poważny kryzys. Dlatego często przypominamy o tym, jak ważne są działania prewencyjne – psychoedukacja, budowanie świadomości czy ułatwianie pracownikom dostępu do wsparcia psychologicznego. Możliwe, że nie uchroni to liderów przed zmierzeniem się z pewnymi wyzwaniami, ale przynajmniej będą do tego przygotowani i wyposażeni w odpowiednie narzędzia. 

“Ważniejsze dla nas są kwestie motywacyjne i kompetencyjne. Wolimy skoncentrować się na wypracowaniu umiejętności i nawyków podnoszących efektywność, bo to zapewnia nam skuteczność biznesową”.


Naturalnie, w środowisku biznesowym rozwój umiejętności, poszerzanie wachlarza kompetencji i nabywanie wiedzy w obszarze specjalizacji danego pracownika są niezbędne. Czy mając tę świadomość, organizacje rezygnują ze szkoleń BHP? Nie. W końcu bezpieczeństwo pracownika jest priorytetem, a osoba, która ulegnie wypadkowi, nie będzie zdolna do pracy. Podobnie należy myśleć o działaniach związanych z obszarem zdrowia psychicznego. Liderzy, którzy nie obawiają się rozmawiać o kondycji emocjonalnej pracowników i wiedzą, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysu w tym obszarze, budują bezpieczeństwo psychologiczne. W takim środowisku pracownikowi doświadczającemu trudności dużo łatwiej jest komunikować się otwarcie, uzyskać odpowiednie wsparcie a tym samym, szybciej odzyskać zdolność do optymalnego funkcjonowania. 

“Jeśli pracownik doświadcza kryzysu zdrowia psychicznego, powinien zająć się sobą. To nie nasza sprawa. Prowadzimy działalność biznesową, a nie charytatywną”.

Warto pamiętać o tym, że praca nie zawsze ma wpływ na naszą kondycję psychiczną, ale nasza kondycja psychiczna zawsze oddziałuje na naszą efektywność w pracy. Jeśli zależy nam na zatrzymaniu ludzi w organizacji, wzmacnianiu zaangażowania, lojalności i produktywności pracowników, kwestie dotyczące zdrowia psychicznego powinny być jednym z naszych priorytetów. Naturalnie, należy rozgraniczyć obszar odpowiedzialności pracodawcy od działań i decyzji, za które odpowiedzialny jest wyłącznie pracownik (np. te o podjęciu odpowiedniej terapii czy procesu leczenia). Niemniej jednak odwracanie oczu od realnego problemu jakim jest kryzys zdrowia psychicznego nie sprawi, że on zniknie. W licznych badaniach wyraźnie wybrzmiewa, że pracownicy oczekują wsparcia od swoich pracodawców w tym zakresie. 

Zastanawiasz się od czego warto zacząć, wdrażając do organizacji działania mające na celu wspieranie zdrowia psychicznego pracowników? Skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy Ci w opracowaniu właściwej strategii i dobrze odpowiednich narzędzi.


Tagged as , , , , ,
Search
Please visit Appearance->Widgets to add your widgets here