fbpx

BHP zdrowia psychicznego – Wellbeing w organizacji

Written by on 17 lutego 2020

BHP zdrowia psychicznego, czyli Wellbeing w organizacji.

Chroniczny stres, wypalenie zawodowe, zaburzenia lękowe, depresja czy uzależnienia często stanowią tabu w organizacjach. Przyznanie się do któregokolwiek z tych zaburzeń wciąż wydaje się tożsame z wydaniem oświadczenia o własnej słabości i nieudolności. Tymczasem szacuje się, że nawet 20% polskich pracowników cierpi z powodu jakiejś formy tych dolegliwości.

Według danych opublikowanych przez ZUS, najwyższe wydatki na świadczenia związane z niezdolnością do pracy generują zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia zachowania.

Według danych opublikowanych przez ZUS*, najwyższe wydatki na świadczenia związane z niezdolnością do pracy generują zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia zachowania. Pracodawcy także ponoszą związane z tym koszty. Długotrwała absencja bądź prezenteizm  obecność pracowników, którzy przez wzgląd na swoją kondycję i tak nie są w stanie efektywnie realizować swoich zadań, generują straty, które niekiedy trudno nawet zmierzyć.

Wellbeing jako element kultury organizacyjnej nie stanowi jedynie mile widzianego punktu. Dziś to ogromne strategiczne wyzwanie, przed jakim stoją firmy na całym świecie. Podobnie, jak przepisy BHP chronią bezpieczeństwo pracowników w trakcie wykonywania swoich obowiązków, strategia wellbeingowa (BHP zdrowia psychicznego) daje możliwość włączenia szeregu działań prewencyjnych, wspierających zdrowie psychiczne pracowników.

Pierwszy krok, jaki powinna wykonać każda z organizacji to zbudowanie takiej kultury, która położy kres stygmatyzowaniu zaburzeń psychicznych piętnem słabości. Otwarty dialog i zrozumienie mechanizmów stojących za dysfunkcjami ludzkiej psychiki to fundament, umożliwiający pracownikom mówienie o trudnościach, szukanie odpowiedniego rodzaju wsparcia oraz angażowanie się w dostępne działania prewencyjne.

Nasze zabiegi mogą jednak okazać się bezskuteczne, jeśli jednocześnie nie pochylimy się nad środowiskiem, w jakim na co dzień funkcjonują pracownicy. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii** ponad połowa epizodów związanych z zaburzeniami równowagi psychicznej wynikała z jednego bądź więcej czynników stresowych, doświadczanych w miejscu pracy. Dziś już nie wystarczy zabezpieczenie ergonomii pracy, zapewnienie pracownikom dostępu do świeżych owoców czy dofinansowanie aktywności fizycznej.

Wellbeing w miejscu pracy spełnia swoją funkcję dopiero, gdy nadrzędnym celem podejmowanych działań jest utrzymanie całościowej równowagi funkcjonowania człowieka w środowisku pracy.

Wellbeing w miejscu pracy spełnia swoją funkcję dopiero, gdy nadrzędnym celem podejmowanych działań jest utrzymanie całościowej równowagi funkcjonowania człowieka w środowisku pracy. Uwzględnia to dbałość o potrzeby fizyczne, umysłowe jak i…duchowe. Zawiera się w tym wszystko to, co decyduje o naszym człowieczeństwie i umożliwia osiągnięcie spełnionego, szczęśliwego życia – wzajemny szacunek, zdrowe relacje, możliwość realizowania wyznawanych wartości czy poczucie sensu wykonywanej pracy.


* Raport ZUS
** Badanie VitalityHealth/RAND Europe; Britain’s Healthiest Workplace Survey 2014-2019



Search
Please visit Appearance->Widgets to add your widgets here